Спектакъл „Вивалди завинаги“ на Античния
На 24-ти май 2023 година на Античен Театър Пловдив от 20.00 часа ще бъде показана премиерата за сезон 2023г. на симфоничния театър „ Вивалди вечно “, със специфичното присъединяване на световноизвестния диригент Максим Ешкенази . Събитието се реализира с поддръжката на община Пловдив и е част от празничната стратегия, отдадена на Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската писменост, култура и просвета и на славянската словесност.
„ Вивалди вечно “ не е театър единствено за слушане. Освен симфоничните тълкования, той показва и трогателен кино-разказ, който пресъздава епохата и житейския път на Антонио Вивалди – един от най-значимите барокови композитори в цяла Европа. Участието на Врачанската филхармония в спектакъла не е инцидентно. В репертоара на симфоничния оркестър са включени творби от епохата на барока до съвременността. Художественото наличие на „ Вивалди вечно “ обхваща четири съществени интервала от живота на Антонио Вивалди:
Младежки години в родната Венеция – бащата на Вивалди, Джанбатиста Вивалди, научава сина си да свири на цигулка, след което обикаля с него на музикални участия из цяла Венеция. Така, с твърдоглав труд и неизменност, той израства като незабравим цигулков виртуоз. Едва петнадесетгодишен е записан да учи за духовник и в малко време е ръкоположен за духовник, само че след изработен донос се отхвърля от свещеническа активност.
Периодът в „ Оспедале каузи Пиета “ – Вивалди става майстор-цигулар във венецианския дом за сираци „ Оспедале каузи Пиета ”. Постепенно израства като превъзходен диригент. Славата му се разнася из цяла Европа, където извършва свои и непознати произведения. Архивът на сиропиталището демонстрира, че единствено сред 1723 и 1733 година на композитора е платено за написването на 140 концерта.
Опера и „ Четирите годишни времена ” – Антонио стартира своята кариера като композитор във Венеция, където написва и слага две опери „ Коронацията на Дарий ” и „ Постоянството господства над любовта и омразата ”. Последната е толкоз известна, че е поставяна из цяла Италия и в град Прага. Блестящият му гений е оценен и от съвременника му Йохан Себастиан Бах, който преработва за пиано и орган тринайсет от неговите цигулкови концерта. Поканен е от папа Бенедикт XIII да работи за Ватикана като през този интервал той основава безсмъртните си творби – „ Четирите годишни времена ”, четири тричастни цигулкови концерта, обрисуващи посредством музика естествени картини от четирите сезона.
Последните си години, както доста композитори от неговата ера, Вивалди изживява в беднотия. Гениалният композитор написва през живота си 554 инструментални произведения, от които 75 сонати за два солови инструмента, към 460 концерта за разнообразни принадлежности и сформира, солови концерти за цигулка, трио-сонати, огромен брой цикли от „ кончерто гросо ”, опери, оратории, кантати, мотети и 40 огромни вокално-инструментални произведения за църковна музика.
„ Вивалди вечно “,
Музика: Антонио Вивалди
Сценарий и постановка: Борис Радев
Участници: Симфониета – Враца с диригент: Максим Ешкенази
Солисти:
Цигулка: Зорница Иларионова, Борис Соколов
Фагот: Христо Захариев
Флейта: Чечилия Де Анджелис
Обой: Йоан Кьосев
Сопран: Таня Радева-Лазарова
Мецосопран: Цветелина Коцева
Tромпет: Георги Стойков, Доналд Крийч
Бащата на Вивалди – Стефан Къшев
Синът Вивалди – Борис Соколов
Танцьори: Стефан Вучов, Елизабет Якимова
Билети за „ Вивалди вечно “ се продават в Билетен център пред Община Пловдив, в ТИЦ на Римския стадион, каса на Античен спектакъл, от страната на АМТИИ, в ДК „ Борис Христов “, както и в цялата система на Eventim и онлайн. цените са от 20 до 70 лв..
Източник: plovdiv-online.com
КОМЕНТАРИ